Masaż

Masaż Sportowy

Masaż sportowy - zdjęcie nóg kolarza

Masaż sportowy jest jedną z fundamentalnych form odnowy biologicznej każdego sportowca. Stosowany jest nie tylko w przypadku urazów i kontuzji, ale również podczas przygotowań sportowca do wysiłku. Masaż sportowy stanowi jeden z elementów w walce o najlepszy wynik sportowy.

 

Rodzaje masażu sportowego

  • masaż treningowy – wykonywany po treningu, głównie na grupie mięśni najbardziej obciążonych. Wspomaga regenerację;
  • masaż przedstartowy – wykonywany między ostatnim treningiem a zawodami w celu zmaksymalizowania wyników sportowych;
  • masaż startowy – wykonywany tuż przed startem, energiczny, ukierunkowany głównie na stawy i tkanki miękkie. Wykonywany energicznie, rozgrzewa i przygotuje do wysiłku mięśnie i tkanki miękkie;
  • masaż powysiłkowy – wykonywany po treningu lub po zawodach, wpływa na regenerację, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane z mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych (DOMS, pot. „zakwasy”);
  • masaż kondycyjny – wykonywany w okresie roztrenowania, pomiędzy sezonami. Pozwala na utrzymanie formy układu krążenia, nerwowego oraz układu ruchu i wpływa na elastyczność tkanki mięśniowej.

 

W jakim celu stosuje się masaż sportowy i na czym on polega?

Od wielu dekad wiadomo, że sport bez regeneracji i odpoczynku stałby na całkowicie niższym poziomie. Świadomy i chcący się rozwijać sportowiec na poziomie amatorskim, jak i zawodowym, nie wyobraża sobie przygotowań do sezonu bez odpowiedniej odnowy biologicznej oraz masażu.

Specjaliści HomeRehab dzięki swojemu doświadczeniu wiedzą jakie techniki masażu zastosować, aby przygotować organizm do maksymalnego wysiłku sportowego.

Jedną z popularniejszych technik jest masaż sportowy. Zabieg ten jest skierowany dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem jak i zawodowców zmagających się z  najwyższym poziomem obciążenia.

Masaż sportowy pomaga przygotować organizm do aktywności, pozwala utrzymać dyspozycje organizmu do wysiłku przez długi czas oraz zapobiega powstaniu mikrourazów po wysiłku.

Systematycznie stosowany masaż pomoże Ci ominąć bolesne skutki treningu, kolokwialnie zwane ,, zakwasami” ( DOMS z ang. delayed onset muscle soreness), czyli opóźniona bolesność mięśniowa.

Technika masażu sportowego niewiele się różni od pozostałych form masażu, jednak bardzo dużą rolę odgrywa tutaj energia oraz siła z jaką fizjoterapeuta wykonuje masaż.

Zatem masaż sportowy na pewno będzie mniej przyjemny niż masaż klasyczny czy relaksacyjny. Jego zadaniem jest utrzymać mięśnie w rytmie treningowym, przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie przyspiesza regeneracje mięśni.

Działanie masażu sportowego  wszechstronnie działa na nasz organizm. Zwiększa efekty treningu, zmniejsza okres zmęczenia oraz pozawala na utrzymanie wysokiej jakości formy wypracowanej na treningu. Ma ogromny wpływ na układ nerwowy, zmniejszając odczuwalny stres oraz ryzyko kolejnych urazów.

 

Przeciwwskazania do wykonania masażu sportowego

Nie należy stosować go u pacjentów zmagających się ze schorzeniami, układu krążenia, nowotwory, czy wszelkiego rodzaju infekcje. Niewskazane jest również wykonywanie go u kobiet w ciąży nawet jeśli czynnie uprawiają sport od lat.

 

HomeRehab – masaż mobilny Kraków zajmuje się profesjonalnymi usługami masażu z dojazdem do Twojego domu lub miejsca pracy, gwarantujemy najwyższą jakość usług oraz atmosferę pełna relaksu i odprężenia. Nie trać czasu na stanie w korkach lub szukanie miejsc parkingowych. Zarezerwuj wizytę z dojazdem i ciesz się komfortem wizyty bez wychodzenia z domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *