Dolegliwości

Konsekwencje pracy biurowej

Mężczyźni przy komputerach w pozycji siedzącej - praca biurowa

Dolegliwości związane z pracą biurową

Pomimo powszechnego przekonania, że praca biurowa jest lekka, lista dolegliwości chorobowych z nią związana jest długa.

Są to:
-bóle głowy,
-bóle w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa,
-przewlekłe stany zapalne stawu łokciowego i nadgarstka,
-żylaki,
-otyłość,
-nadciśnienie,
-wysychanie śluzówek oka, nosa, gardła,
-zaburzenia widzenia i stres,
-dolegliwości narządu ruchu.

Przyczyną ich jest długotrwałe szkodliwe działanie dla zdrowia podczas pracy oraz zmniejszona aktywność fizyczna np: przyjmowanie nieskorygowanej, niedogodnej pozycji dla naszego ciała, wykonywanie zwiększonego wysiłku fizycznego lub systematycznych forsownych czynności, które przeciążają narządy ruchu. Niektóre z nich określa się mianem „choroby zawodowej” i występują w wybranych grupach zawodowych.

 

Zapobieganie dolegliwościom związanym z pracą biurową

Istnieje wiele metod zapobiegawczych wymienionych dolegliwości narządu ruchu, które są związane z pracą biurową:

  • Aktywność fizyczna

Korzystnie wpływa na pracę organizmu, stanowi kluczowy i integralny składnik zdrowego stylu życia. Bez niej niemożliwa jest jakakolwiek strategia zdrowia i jego utrzymania. Jej brak jest głównym i niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nawet codzienna kilkuminutowa dawka aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na organizm człowieka np: wyjście po schodach, jazda na rowerze, rozciąganie, bieganie, fitness itp.

  • Korekcja postawy ciała w pozycji stojącej oraz siedzącej 

Samodzielne skorygowanie postawy jest pierwszym najważniejszym czynnikiem, który może nam pomóc w zniwelowaniu przewlekłych i uciążliwych bólów.

  • Terapia manualna i masaż

Masaż poprawia ukrwienie tkanek, usprawniając tym samym proces usuwania nagromadzonych produktów przemiany materii oraz procesy regeneracyjne. Wpływa na obniżenie napięcia mięśni oraz zmniejszenie odczuwania bólu. Pobudzenie receptorów, zwłaszcza skóry i mięśni szkieletowych, powoduje wzmożoną impulsację i pobudzenie kory mózgowej. Ma to wpływ na normalizację czynności narządów wykonawczych. Istotnym aspektem masażu jest jego pozytywny wpływ na psychikę pacjenta, m.in. poprzez tonizujące działanie na układ nerwowy. Celem masażu jest jego wpływ na obniżenie natężenia bólu oraz poprawę zakresów ruchomości kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *