Fizjoterapia

Igłoterapia – ciekawostka fizjoterapeutyczna

igłoterapia stosowana na nodze pacjentki

Czym właściwie jest igłoterapia?

Igłoterapia, to z angielskiego „dry needling”, czyli suche igłowanie.
Metodę tą stosuje się u pacjentów z ostrym, czy tez przewlekłym bólem. Igłujemy muldy, obejmy, więzadła, jętki, przyczepy mięśniowe, neurokompartmenty i kompartmenty mięśniowe, oraz punkty spustowe.

 

W jakich schorzeniach używa się igłoterapii suchej?

Np. podczas łokcia tenisisty, kolana biegacza, ostrogi piętowej, bólu przeciążeniowego mięśni. Igłoterapia pomaga również w opracowaniu blizny. Odczucia pacjenta podczas stosowania igieł to uczucie rozpierania i lekkiego pieczenia, poczucie skurczu, promieniowanie, cierpnięcie, zniknięcie czucia głębokiego.
Igła ma zazwyczaj grubość 150-300 mikrometrów i długość 15-50/100 mm.
Często spotykam się z pytaniem czym igłoterapia różni się od akupunktury? Są to tak naprawdę dwie zupełnie inne metody. Ich cechą wspólną są igły. Celem akupunktury jest poprawa przepływu energii w kanałach energetycznych przez nakłucia odpowiednich meridianów. Po wbiciu igły w akupunkturze zazwyczaj zostaje ona nieruchoma, natomiast w igłoterapii terapeuta „manewruje igłą”.

 

Jakie są przeciwwskazania do igłoterapii?

Stany zapalne skóry, ciążą, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, zmiany barwnikowe skóry, gorączka, zakrzepica, tętniaki, stosowanie silnych leków przeciwbólowych.

 

Dlaczego igłoterapia sucha?

Jest to najlepsza uważana metoda w walce z bólem i gdy inne terapie nie przynoszą efektu suche igłowanie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *